הפעל עצור
  • 1
  • 2
  • 3

ניוזלטר מס' 38, סיון תשע"ט

זה מה שקרה ביד לאחים בשבועיים האחרונים

 

 

ניצולות יד לאחים ביקרו בקברי צדיקים


 

 
 על פניו מדובר היה בעוד קבוצה, אחת מני רבות, שפוקדות את קברי הצדיקים בצפון הארץ. אוטובוס של נשים מאמינות, השופכות את צקון לחשן באמונה טהורה על ציוני רבותינו. בלתי אפשרי היה לדמיין שאותן נשים המוזילות דמעות כמים בציון הרשב"י במירון, בציון השל"ה הקדוש בטבריה ובציונו של רבי יונתן בן עוזיאל בעמוקה, חיו עד לא מכבר כנשים מוסלמיות לכל דבר ועניין.

הן היו חמישים נשים, שחולצו בשנים האחרונות מכפרים עוינים וממסגרות משפחתיות מאיימות, בידי אנשי יד לאחים. מהארגון הן גם קיבלו בית חם ומקלט בטוח בחיק העם היהודי.

המסע נפתח בארוחת בוקר ביער מירון, שם נשא דברים הרב אייל בנימין קרוצ'י על כוחה של התפילה לשינוי מצבים, גם קשים ומורכבים. דבריו הדהדו בנוף הפסטורלי, וגם בלבבות. כאילו הכשירו את הקרקע לתפילה נלהבת בציונו של התנא רשב"י, שעליו נאמר כי "כדאי הוא לסמוך עליו בשעת הדחק", על עצמן ועל ילדיהן.

בעמוקה שמעו הנשים על הסגולה המפורסמת לזיווגים למתפללים על ציונו של רבי יונתן בן עוזיאל. רובן של הנשים, שעדיין מצפות להקים בית נאמן בישראל, עלו על גג הציון והקיפו אותו שבע פעמים, תוך קריאת מזמור כ"ג בתהילים – "מזמור לדוד, ה' רועי, לא אחסר". הרב קרוצ'י תקע בשופרות וערך תפילת 'מי שברך' למשתתפות.

בטבריה עלתה הקבוצה לקברו של הרמב"ם ולמקום ציונו של השל"ה הקדוש, שם נשאו את תפילת השל"ה בדמעות ובהתרגשות גדולה. הן כיוונו בליבן על ילדיהן, שילכו בדרך הישר ויבחרו באור היהדות ולא יטו אחר דרכו של האב המוסלמי העושה הכול על מנת להשאיר אותם מוסלמים לכל דבר. אחת הנשים, שחלק מילדיה נותרו בכפר הערבי, התפללה בבכי וזעקה את המילים: "שיהיה זרעי וזרע זרעי עד עולם זרע כשר". עין לא נותרה יבשה למשמע תפילתה הנואשת של אם יהודייה על חינוך בניה.

המסע הסתיים בארוחת ערב, שבמהלכה חלקו המשתתפות את רשמיהן זו עם זו ועם הצוות המלווה אותן, ולא חסכו בתודות ובביטויים עד כמה תרמה להן הנסיעה. אחת המטופלות, שחולצה ממש באחרונה, ציינה שזה הביקור הראשון שלה בקברי צדיקים. אחרת הוסיפה שרק לאחרונה נודע לבתה שאביה ערבי, ובהיותה בקבר השל"ה חשה שאיננה בודדה בהתמודדות עם בתה.

המשתתפות שיבחו את צוות יד לאחים המסור המלווה אותן סביב מעגל השנה ומעגל החיים שלהן, ודואג לכל צרכיהן – הנפשיים, הפיזיים והרוחניים, ומרעיף עליהן שפע מכל הבחינות.


הסרטון המפתיע בערבית של יד לאחים מכה גלים ברשתות הערביות

 

 

 סרטון מיוחד ומפתיע שהוציא השבוע ארגון יד לאחים בשפה הערבית מכה גלים ברשתות הערביות.


ל"אגף שורשים" במחלקה למניעת טמיעה ביד לאחים מגיעות פניות לא מעטות ממשפחות שזוכרות את יקיריהן שהתחתנו עם בני מיעוטים לפני שנים רבות, נשארו בכפרים הערביים וגידלו שם דור שני או שלישי. בחלק מהמקרים, צאצאי אותן נשים יהודיות אפילו לא יודעים על מוצאם היהודי. חלק מהם מתגוררים בארצות ערביות אחרות, לאחר שהיגרו אליהן מיהודה ושומרון או מעזה.


האגף הוקם במטרה ליצור קשר עם אותן נשים כמו גם עם צאצאיהם, להזכיר או לחשוף להם את יהדותם ולספר להם שהדלת תמיד פתוחה עבורם. פעילות זו נעזרת גם בדף פייסבוק ייעודי בשפה הערבית בשם "חזרה לשורשים היהודיים" שהוקם במיוחד ושמפעיליו דוברים את השפה הערבית ברמת שפת אם.


כך קמה לה משפחה וירטואלית, במסגרתה מתחילים חלק מאותם יהודים-ערבים להכיר את יהדותם באמצעות שיעורי יהדות וירטואליים.


בשל הרצון להגיע לקהל גדול יותר של צאצאים אבודים אלו, יצרו בעמותה קשר עם הפייטן זיו יחזקאל שמוכר מאוד בעולם הערבי ומופיע באינספור ערים ומדינות ערביות, וביקשו ממנו לערוך סרטון מיוחד המסביר בשפה הערבית על חג השבועות, על קבלת התורה ומשמעות העילאית של עשרת הדיברות ועל ייחודיותו של העם היהודי.


ביד לאחים מעלים על נס את יחזקאל שנעתר בשמחה לאתגר. אמש שוחרר הקליפ ותוך שעות ספורות הוא הספיק להפוך לסיפור של הצלחה ברשתות החברתיות בשפה הערבית.


ביד לאחים מציינים כי הסרטון יצא לקראת חג השבועות, זמן מתן תורתנו והיותנו לעמו הנבחר של הקב"ה, בו מתקרב עם ישראל מחדש לאלוקיו ולתורתו. 

 

יחזקאל מצולם


 

קמפיין רשת חדש: תימנים אשכנזים תונסאים; הרבה צבעים - עם אחד!


 

עם התקרב חג מתן תורה, החג בו נהיינו לעמו של אלוקים, יצאו בחודש האחרון ביד לאחים בקמפיין חדש שנועד להתריע מפני התבוללות ואיבוד הזהות היהודית.
כך למשל, באחד הפוסטים שהופצו ברשת נאמר:
תימנים אשכנזים תונסאים; הרבה צבעים - עם אחד!


אנחנו ביד לאחים מטפלים באגפים השונים בעשרות פניות בכל יום. יש מקרים שאנו מלווים במשך חודשים ושנים עד הפתרון.


העבודה האמתית היא בהסברה ועבודה סיזיפית, הרצאות, שיחות אישיות. ברוב הפעמים זו פעילות שנעשית בשקט.


רק אם ילדינו יבינו שעם ישראל זו משפחה אחת גדולה, הם ישמרו מלהיטמע בין הגויים.


רק אם ילדינו יחונכו על הייחודיות של כלל ישראל, על שרשרת ומסורת הדורות נוכל להבטיח את ההמשכיות של עם ישראל.


זה לא משנה אם זה גוי נוצרי משוודיה או ערבי מוסלמי מקלקיליה - זה לא בשביל בת ישראל.


בואו ונשמור על עם ישראל!

 
הדפסשלח לחבר

עוד חדשות בקצרה...

דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד
יד לאחים – לא מוותרים על אף יהודי - טל: 03-6154100