הפעל עצור
  • 1
  • 2
  • 3

ניוזלטר מס' 33, אדר א', תשע"ט

 יד לאחים: המדינה פועלת נגד ההתבוללות בחו''ל ובד בבד תומכת במוסדות המהוים סכנה להתבוללות  

 

סכנת ההתבוללות החדשה. בית ספר דו-לשוני

 

כתבה שהתפרסמה בעיתון 'הארץ' מצביעה על גידול מדאיג במספר התלמידים הלומדים בגנים ובבתי הספר הדו-לשוניים בהם לומדים יחד ילדים יהודים וערבים.


הכתבה מסתמכת על מחקר שנערך בידי הכנסת לבקשת ח"כ יוסף ג'בארין (הרשימה המשותפת), המצביע על זינוק בשיעור של 60% בסך הכול בתוך חמש שנים, בחינוך היהודי-ערבי ומלמד על 1,700 תלמידים במסגרות המעורבות. בגילאי הגן הקפיצה משמעותית יותר ועלתה בשיעור של מאות אחוזים: לפני חמש שנים היו כ–80 ילדים שלמדו במסגרת גני הילדים של עמותת "יד ביד", הגוף המפעיל את מרבית מוסדות החינוך הדו־לשוניים, אולם בשנת הלימודים הנוכחית פועלים כבר 15 גני ילדים כאלה, בהם כ–470 ילדים.


בכתבה אף הובאו דבריו של פעיל המעודד הקמת מוסדות חינוך כאלו, שלדבריו משרד החינוך אינו בולם את התופעה.


בתגובה לכך שיגר השבוע ארגון יד לאחים מכתב בהול למשרד החינוך בדרישה לעצור את התופעה: "זו מגמה המסוכנת לזהותה היהודית של ישראל, כיוון שהיא נושאת בחובה סכנה ברורה ומחושית של התבוללות. כבוד הדדי הוא ערך חשוב", מבקשים ביד לאחים להבהיר במכתב, "אין לנו דבר נגד מקום לימודים כזה או אחר. אבל צריך להבין, מסגרת חיים משותפת בלימודים, בעבודה ובמקומות הבילוי הם המקום שבו מתחילה ההתבוללות. זה אבסורדי שהמדינה ביד אחת פועלת בחו''ל למניעת התבוללות וביד השניה מממנת את המוסדות הללו".


מלבד בעיית ההתבוללות שמנתקת יהודים מאלוקי ישראל ומעמם, בארגון אף מצביעים על אלפי בנות יהודיות שנישאו למוסלמים מרצונן, אך לאחר מכן התחרטו ונזקקו לסעד ולעיתים אף לחילוץ ולמקלט עקב אלימות קשה שספגו מבני זוגן. אלימות שנובעת מהמנטליות השונה והקוטבית כל כך.


ראשי ארגון יד לאחים אמרו השבוע כי "דו קיום שמשמעו טמיעה, נישואין משותפים, והפרדת המחיצות בין העמים – הוא אסון לעם היהודי, חד וחלק. הוא אינו דו- קיום, כי אם הכחדת הקיום היהודי. אנו סבורים שמסוכן לייצר מצב, שבו לגיטימי לייצר קשר חברי בין יהודים וערבים משני המינים שיכול להוביל לקשר שמוביל לנישואין.


"איננו מדברים בסיסמאות. מי שכועס על העמדה ה'קיצונית' כביכול שלנו, מוזמן לבוא בטענות ל- 8,000 מקרים של התבוללות שהגיעו לפתחנו בעשור האחרון בלבד, כדי לעמוד על גודל התופעה. לכן חשוב לבטל את הלגיטימציה הזו לחינוך מעורב, שלצערנו הולכת וגוברת כבר בגילאי הגן. אם רוצים לשמור על הזהות היהודית שלנו, אין לזה מקום. סובלנות-כן, התבוללות-לא".


 

 

 יד לאחים מזהיר: ארגון בשם "לרעך" פועל בירושלים לנצר יהודים במסווה של ארגון חסד

המיסיונרים קוראים לאנשיהם בסרטון פנימי לפעול במסגרת ארגון "לרעך" ומציגים יהודי מבוגר שהוטבל אשתקד לנצרות
 

מנהלי אחד מבתי האבות הגדולים בירושלים, לא הופתעו לקבל בשנה שעברה פניה מארגון "חסד" חדש בשם "לרעך" שהציע כי מתנדבים מאוסטרליה יבואו מטעמו למקום ויעזרו בכל הדרוש, שכן פניות מעין אלו הן מחזה נפוץ למדי. אבל העובדה ששמו של "אותו האיש" הועלה תכופות בשיחות בשפה האנגלית בין המתנדבים עצמם, עוררו חשד בקרב צוות האחיות כי משהו כאן אינו כשורה.


לאחר שהנושא עלה בשיחת הצוות השבועית, העלתה אחת העובדות השערה כי מדובר במיסיונרים והחליטה לפנות ליד לאחים. ב'מחלקה להצלה ממיסיון' של הארגון מיהרו להיכנס לעובי הקורה וגילו כי אכן מדובר בפרויקט מיסיונרי חדש ומתוחכם שיצא לדרכו. בזכות הפניה הזו, גילו בארגון כי בית האבות אינו המקום היחיד בו פועלים המיסיונרים, וכי הם הצליחו להשתחל לשורה של מוקדים גדולים המתמקדים בפעילות ציבורית או ברווחה וחסד ולפעול בהם באין מפריע. פעילות החסד הזו נועדה לעניין את האנשים עימם הם באים במגע באמונה הנוצרית באמצעות חלוקת פליירים מיסיונריים ושיחות נפש.


פניה בהולה למנהלי אותם הארגונים והעמותות, גרמה להם להבין כי מדובר במפגע מסוכן ורובם  עדכנו תוך זמן קצר כי הם ביקשו מאנשי "לרעך" שלא לפעול עוד בתחומם. “התחפושת המיסיונרית עלתה הפעם שלב, ולמתבונן מן הצד אין כל אפשרות לדעת שפעילות ארגון החסד המתחזה היא פעילות מיסיונרית נפשעת, במטרה לנצר יהודים תוך כדי הגשת סיוע ועזרה" טוענים ב'מחלקה להצלה ממיסיון' של יד לאחים. במחלקה אומרים גם כי “בין היתר הצליחו המיסיונרים להשתחל בערמה לארגוני צדקה וחסד גדולים מאוד. לא נחשוף את שמם מפאת רגישות העניין ומאחר והדבר נעשה בתום לב והמיסיונרים סולקו עם היוודע זהותם האמיתית, אבל כניסתם לארגונים אלו באין מפריע, רק חידדה אצלנו את הסכנה המוחשית שבדבר”.


נוכח הצלחתם של המיסיונרים להיכנס כאמור לשורת ארגונים ומוסדות בירושלים, החליטו הללו לנסות שוב את מזלם גם השנה בעמותות וארגונים אחרים. עשרות מיסיונרים מחו"ל הגיעו לארץ והחלו להתנדב במספר מקומות בירושלים ולפי פרסומים מיסיונריים, הם מתכוונים להרחיב את פעילותם עוד יותר בשבועות הקרובים.


ביד לאחים מצביעים על סרטון מיסיונרי שנועד לתורמים נוצרים אוונגליסטים ושמופץ בימים אלו, בו מזמינים אנשי כת "היהודים המשיחיים" נוצרים מרחבי העולם לפעול להמרת דתם של יהודים בארץ, במסגרת “לרעך”.


"חברים נוצריים הצטרפו לבירת ישראל בירושלים לחלוק עם העם היהודי את הבשורה הנוצרית" אומרים בכירי הכת המיסיונרי בסרטון. "אנו עובדים בגנים ובפארקים לאומיים, בבתים פרטיים, במרפאות, במקלטים לבעלי חיים ובבתים ישנים. הנוצרים מחו"ל שהתנדבו אצלנו פעלו ללא שום בעיה עם העם היהודי בירושלים. האם לא תשקלו להצטרף אלינו?" מסתיימת הקריאה המיסיונרית.


הנהלת יד לאחים מבקשת להדגיש כי המיסיונרים עצמם מעידים שפעילות "החסד" הזו נועדה להביא להמרת דתם של יהודים, ומצביע על קטע קשה בסרטון המראה הטבלה לנצרות של יהודי מבוגר. “כשרואים את התמונות הקשות של יהודים המוטבלים לנצרות בירושלים, מבינים היטב מה המטרה הסופית של הקמפיין הזה. המיסיונרים שוברים כל העת שיאים שליליים של עצמם, והעובדה שהם נטפלים לקשישים, נזקקים וחסרי ישע רק מראה לאיזה שפל חדש הם הגיעו".


ביד לאחים מתכוונים לפרסם בימים הקרובים מודעות ענק שיפורסמו ברחובות ובעיתונים בירושלים שיזהירו את הציבור מפני "לרעך". "אין ספק שהעלאת המודעות לנושא תגרום לתושבי העיר לסרב לכל הצעת עזרה מיסיונרית ותביא בסופו של דבר לסילוק המיסיונרים מהעיר”. 

 לראשונה: 20 נערים שחולצו מכפרים ערביים השתתפו ב"מסע בר מצווה" בכותל

הנערים שהשתתפו במסע, בסעודת המצווה שנערכה ברובע היהודי
 

20 נערים ונערות יהודיים שחולצו בשנים האחרונות עם אמותיהם מכפרים ערביים, התכנסו השבוע בנפרד ברחבת הכותל המערבי, שם השיק עבורם יד לאחים את התכנית "מסע בר / בת מצווה".

 

מדובר בנערים שגדלו כמוסלמים לכל דבר, ושמאז חילוצם מהכפרים מלווים על ידי חונכי יד לאחים המסורים שעוזרים להם בחזרה לחיק העם היהודי. פרויקט החונכים של יד לאחים הפך בשנים האחרונות לשם דבר בקרב הניצולות, והוא כולל בתוכו מאות רבות של ילדים עם סיפור חיים זהה, אלא שהפעם מדובר בפרויקט חדש שמיועד לאלו מתוכם שנכנסים בחודשים אלו בעול מצוות.


במסגרת זו הוכנה עבורם מבעוד מועד התכנית "מסע בר / בת מצווה" הכוללת בתוכה חומרי לימוד מיוחדים שיעזרו להם להתכונן כראוי לבר או בת המצווה שלהם. בתכנית שהוכנה בעמל רב ואשר מתאימה למשך שנה שלימה, משולבים חומרים מיוחדים המתאימים למצבם הייחודי של הנערים והנערות ומתייחסים למעברם מהעולם המוסלמי לעולם היהודי.

 

באמצע השבוע, כאמור, הושקה התכנית ברחבת הכותל המערבי. לפני שנכנסו למקום הקדוש, התאספו המשתתפים בנפרד במרכז "שרשרת הדורות" הנמצא בסמוך, שם קיבלו הסבר מפורט על שרשרת הדורות היהודית ועל היותם חלק בלתי נפרד ממנה. "למרות שלמדנו על הנושא, הצורה החווייתית בה הוא מועבר במרכז שרשרת הדורות נתנה לנו להבין להיכן אנחנו שייכות" אמרה אחת הנערות "הבנו שאנו חייבות לעשות הכול כדי להיות חלק מהשרשרת הזו".


לאחר מכן, בעודם במתחם, הכינה קבוצת הבנות בהכנת פמוטות לניצולות שואה, ואילו קבוצת הבנים השתתפה בסדנה חווייתית שמתארת את הליך כתיבת התפילין וצפתה בסרטון מיוחד בנושא.

משם נכנסו הקבוצות לשאת תפילה בשריד בית מקדשנו. שניים מהבנים שכבר חגגו בשבועיים האחרונים את בר המצווה שלהם אף עלו לתורה והנערים כמו הנערות נשאו תפילה והודו לקב"ה על שהוציאם מהשבי וביקשו על העתיד.


שרשרת האירועים הסתיימה בסעודת מצווה שנערכה באולם סמוך, במהלכה נשאו כמה רבנים דברים בפני הנערים אודות הכניסה לעול מצוות וביקשו לחזק אותם בדרכם החדשה העולה בית א-ל.

ביד לאחים מציינים כי הפרויקט החדש של מסע בר המצווה יהפוך לחלק אינטגרלי מפעילות המחלקה להצלה מטמיעה של הארגון. עוד אומרים בארגון כי "לכמה מהנערים ואף לאחת הניצולות, היתה זו הפעם הראשונה בה הגיעו לכותל המערבי. העובדה שהם נולדו וגדלו כילדים מוסלמים מנעה מהם את האפשרות להגיע אי-פעם לכותל המערבי. אין ספק שהפרויקט הזה יעזור עוד יותר לחיבור הילדים היהודיים שחולצו מהכפרים הערביים, לצור מחצבתם".


 

הדפסשלח לחבר

עוד חדשות בקצרה...

דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד
יד לאחים – לא מוותרים על אף יהודי - טל: 03-6154100