הפעל עצור
  • 1
  • 2
  • 3

ניוזלטר ז' ניסן תשע"ח

בני חורין - מהכת | דאגה בקרית מלאכי | הלם: המיסיונרים התחפשו | חוויה בקליטה | מכירת החמץ ואנחנו

 

 

 

הניצולים מכתות המיסיון יחגגו את חג החירות כבני חורין...

 

130 יהודים, ניצולי כיתות מיסיון בישראל, ישתתפו בארבעה 'סדרי פסח' מרכזיים שיערוך יד לאחים לראשונה בפריסה ארצית עבורם, לאחר שבשנים הקודמות הם היו נתונים בשבי כיתות המיסיון "היהודים המשיחיים" ו"עדי השם", שהרחיקו אותם ממשפחותיהם, מעמם ומאלוקי ישראל.

 


האירועים יערכו בארבע ערים ברחבי הארץ, בהן פועלות קהילות מיסיונריות מרכזיות של הכיתות האמורות ובהן או בסביבתם מתגוררים אותם יהודים.
יוזכר כי אנשי ה'מחלקה להצלה ממיסיון' הצליחו ליצור קשר עם אותם יהודים, הסבירו להם על פניהן האמיתיות והשקריות של הכתות, והראו להם את הדרך חזרה הביתה, לעם ישראל. 


עלות הפרויקט נאמדת בעשרות אלפי שקלים שבחלק מהמקרים כוללים שכירת אולמות מיוחדים, לצד רכישת עשרות קילוגרמים של מצות מהודרות, בשרים, דגים וכל הכרוך באירוח כיד המלך.
הרב שמואל ליפשיץ מראשי יד לאחים אומר כי בארגון עמלים כל העת על הרחבת המעטפת שניתנת לאנשים שהיו חברים בכיתות המיסיון וליצירת אלטרנטיבה קהילתית-יהודית עבורם.

 

 


דאגה בקרית מלאכי: צעירים מחמולה שהגיעה לעיר, מאיימים על היציבות בעיר

 

עשרות רבות של פניות שהגיעו לאחרונה ליד לאחים מהעיר קרית מלאכי, מעלות דאגה ב'מחלקה להצלה מטמיעה' של הארגון נוכח התמונה הכאובה העולה מהן: פועלי בניין מחברון וסביבתה ששוכנו על ידי קבלן בכמה דירות בבניין ישן במרכז העיר, וכן משפחות בדואיות מהנגב שעבור להתגורר בעיר באופן קבוע, יצרו קשרים עם בנות יהודיות המתגוררות בעיר ומאיימים על היציבות בעיר הדרומית השקטה.

 


ליאת, תושבת קרית מלאכי שפנתה ליד לאחים, מספרת: "מדובר בצעירים בני מיעוטים שמגיעים מידי ערב לקיוסקים ומקומות מרכזיים אחרים בעיר ומטרידים בנות יהודיות. בחלק מהמקרים, נוצרו קשרים של בנות עם אותם צעירים והציבור בעיר אובד עצות. חלק מהבנות אפילו נלקחות לישובים בדואים בסביבה ונאלצות לצמצמם את הקשר שלהם עם בני משפחותיהן".


ביד לאחים אומרים כי לפי הקריאות לעזרה של אותן צעירות, של בני משפחתן, או של חברותיהן עולה שחלקן הגדול של הבנות סובלות מאלימות קשה והן רוצות לסיים את הקשרים האלו ולפתוח דף חדש בחייהן. "עובדות סוציאליות ופסיכולוגיות שלנו מטפלות בכל מקרה במלוא תשומת הלב ועוזרות ככל הניתן, אך נדרשת התערבות של הרשות המקומית" אומרים ב'מחלקה להצלה מטמיעה' של הארגון. 

 

 

חוצפה כפולה: מיסיונרים מחופשים לחרדים בסבב הטפה בקהילות חרדיות בדרום

זוג החרדים בעלי הכיפות השחורות, החולצות הלבנות והמכנסיים השבתיות שסבבו בשבוע שעבר בריכוזים חרדים בדרום הארץ לא עוררו את חשדם של העוברים והשבים, אבל הם היו חלק מתרמית מיסיונרית נוספת.

 


פניות שהגיעו ליד לאחים בשבוע שעבר מגורמים בקהילה החרדית בקרית גת דיווחו על חומר מיסיונרי שחולק בתיבות הדואר בכל האזורים האלו. מתנדבים של יד לאחים שהגיעו לאזור כדי להזהיר את העוברים והשבים העלו חרש בחיפושיהם אחר המיסיונרים. רק לאחר שגבאי באחד מבתי הכנסת באזור בדק את מצלמות האבטחה במטרה לגלות מי החדיר עלונים מיסיונריים לבית הכנסת, התברר כי זוג מיסיונרים שהתחפש לחרדים הצליח להיכנס למרכזי השכונות.


ביד לאחים הבינו שהמיסיונרים חצו שלב נוסף בניסיונות התרמית שלהם ותמונות המיסיונרים הופצו בכל הארץ. הצעד הזה התברר כנכון, לאחר שאותם מיסיונרים הגיעו גם לקרית מלאכי, אשדוד, נתיבות וערד, אך זוהו על ידי תושבים אכפתיים

שגירשו אותם מהמקום בבושת פנים.

 


יד לאחים מציג: חווית הפסח של יוצאי חברי העמים

 

המחלקה לקליטת עליה של יד לאחים שהייתה פעילה בעיקר בשנות העלייה הגדולה לארץ בשנות החמישים, השבעים והתשעים ממשיכה לעשות את עבודתה המצוינת. המחלקה הוקמה כדי לאפשר את קליטתם הרוחנית והגשמית של העולים בארץ – כדי להעניק להם יכולת להשתלב בחברה, כמו גם להרחיק אותם מתופעת המיסיון והכתות שהציבו אותם בראש סדר העדיפויות שלהם, כאוכלוסיה שניתן להגיע ולהשפיע עליה בקלות.

 

 

במסגרת הזו, נערך סיור ייחודי לשלושים יוצאי חבר העמים שעלו לישראל בשנים האחרונות. הם נלקחו למאפיית המצות הגדולה ביותר בישראל, הפועלת בכפר חב"ד, שם ניתנה להם האפשרות לראות מקרוב את הליך אפיית המצות, להבין את משמעות המצות ולדעת כיצד ניתן לחגוג את חג הפסח כהלכתו. התגובות המרגשות הראו עד כמה חיונית פעילות המחלקה הזו והעידו כי הפסח הקרוב יעבור על העולים האלו, כאן בישראל, בצורה הטובה ביותר.

 

 

 

מכירת החמץ - איך, מתי ולמה?

 

ערב פסח הוא זמן לחוץ: הניקיונות, ההכנות, הקניות - הכול יחד מביא אותנו למצב של עבודה עד קצה גבול היכולת. אז בפסח אמנם עלינו לבער את החמץ (כל דבר העשוי מחמשת מיני דגן, שלא נשמר מתפיחה) מכל מקום בו הוא נמצא ברשותנו, אבל מסתבר שככל שמודעים יותר להלכות הפסח – כך הכול פשוט יותר וקל.

 


איך זה יכול להיות? אחת ה'הקלות' נקראת 'מכירת חמץ': אם יש ברשותנו חמץ שאנחנו רוצים להשאיר בבית לאחר חג הפסח, או אם יש ארונות, חפצים ומקומות בבית שלא הספקנו לנקות לפני החג – סוגרים אותם ומוכרים לאינו-יהודי למשך החג. תהליך זה נקרא 'מכירת חמץ'.


 

איך מוכרים את החמץ? מרַכזים את כל החמץ, את הכלים שאנו משתמשים בהם לחמץ או כל דבר שלא הספקנו לנקות לחג, מכניסים לארון או חדר סגור, סוגרים אותו ומדביקים עליו שלט קטן, עליו נכתוב 'מכור'. אפשר גם לסגור כמה מקומות בבית, לפי הצורך.
במהלך השבוע שלפני החג ניגשים לרב בכל בית כנסת, מפרטים את כל המקומות בהם הנחנו חמץ, בבית ובכל מקום אחר הנמצא ברשותנו (משרד, חנות, מחסן וכו'), ומקנים לרב את החמץ כדי שיוכל למכור אותו בשמנו לכל משך החג.

אפשר גם באתר של צעירי חב"ד (וכדאי להזדרז): www.chabad.org.il 


את המכירה אפשר לבצע עד יום חמישי 29.3.18 – ליל בדיקת חמץ, והיא בתוקף עד כשעה אחרי צאת השבת ב-7.4.18. לאחר החג כל ה'חמץ' חוזר לרשותנו ואפשר להשתמש בו.

 

זו גם הסיבה שאחרי פסח חשוב לבדוק בחנויות לממכר מזון שיש להם תעודה המאשרת שנעשתה בהן מכירת חמץ.


הזכויות של מדור מכירת חמץ שמורות לעלון 'עלמה' http://www.almaprincess.co.il/

 

 

הדפסשלח לחבר

עוד חדשות בקצרה...

דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד
יד לאחים – לא מוותרים על אף יהודי - טל: 03-6154100