הפעל עצור
  • 1
  • 2
  • 3

ניוזלטר ט"ז טבת תשע"ח

ערוץ 20 בכתבת פרופיל | ד"ר קידר התארח אצלנו | שמיכות לנפגעי מיסיון | הרב שטיינמן ויד לאחים | שנה ראשונה וחובותיה

 

צפו: ערוץ 20 בכתבת פרופיל על בנות ממגזרים שונים שניתקו קשר עם בני מיעוטים

בכתבת הווידאו המרתקת המצורפת כאן ששודרה בערוץ 20, נראות שלש נשים צעירות במשרדי יד לאחים בירושלים: האחת מסורתית, השנייה דתיה לאומית מהתיישבות מוכרת והשלישית מבית חרדי.


המשותף לכולן: שלשתן נמלטו בעור שיניהן מסבך יחסים עם בני מיעוטים, לפני שיהיה מאוחר יותר, ונעזרו ביד לאחים. גם כיום הן עדיין ממשיכות להיפגש עם פסיכולוגיות ועובדות סוציאליות של העמותה ונעזרות בה בתחומים רבים.

 


בכתבה שערכה טל מאיר – הכתבת לענייני התיישבות של ערוץ 20, מגוללות שלש הבנות סיפור חיים עגום שהחל באהבה ונגמר במפח נפש גדול. הן עזבו בגלל אלימות מתמשכת מסוגים שונים ובעיקר בגלל חוסר מנטאליות והתאמה.


שלשתן אומרות שנוצלו, שבתחילה הוצגו בפניהן מראות שווא של חיים נוצצים, אך מהר מאוד הן מצאו את עצמן במצב שממנו רק רצו לברוח. שתיים מהן הספיקו לעשות זאת בעזרת יד לאחים עוד לפני שהילד המשותף יגדל ויבין את מצבו העכשווי כבן להורים גרושים, אבל אצל אחת מהן, שלא מצאה את האומץ להתנתק בזמן, מה ששבר את גב הגמל הייתה העובדה שבנה חיקה את סבו המוסלמי - פרש לידו שטיח ונעמד לתיפלה...


שלש הנשים האלו הן רק פרומיל מאלפי מקרים שקורים בכל רגע נתון. אלפי נשים ונערות בגילאים שונים, ממגזרים שונים ומרקעים שונים שנשאבו לקשרים רומנטיים עם בני מיעוטים ורק מחפשות את הדרך לצאת משם. מכירים מקרה שכזה? אנחנו כאן 24/6.

 

לצפיה בסרטון לחץ כאן

 


המזרחן מרדכי קידר הרצה לנשות המחלקה וההצלה מטמיעה על נישואים מעורבים בתרבות הערבית

אורח מיוחד ביד לאחים: עשרות נשות המחלקה להצלה מטמיעה והתבוללות של יד לאחים התאספו בראשית השבוע להרצאה מיוחדת שנמסרה מפי המזרחן ד"ר מרדכי קידר, תחת הכותרת "הבנה של התרבות והמנטאליות הערבית בהקשר של זוגות מעורבים".


כמי שמכיר את העולם הערבי בצורה יוצאת מן הכלל, פרס ד"ר קידר במשך שעתיים וחצי את הסיבות שמביאות בחור ערבי לקשר כזה, היחס אל הבנות היהודיות בצד הערבי והסיבה לכניסתן של בנות יהודיות לקשרים שכאלו.

 

 
הוא הסביר כי המניע הראשון של בחור ערבי בהיכנסו לקשר שכזה הוא הרצון לנקמה לאומנית. "גם אם זה לא נעשה בצורה מכוונת בחלק מן המקרים, זה נמצא איפשהו בתת-מודע. הם יודעים שלגעת בדבר הכי חשוב לנו – הכבוד של בנותינו ישפיל אותנו ויפגע בנו. נוסף לזאת בחלק מן המקרים עצם היכולת לצאת עם בחורה יהודייה נחשב להישג חברתי".


לדבריו "המנטליות הערבית רואה בבנות יהודיות סוג ב' ושום דבר לא ישנה זאת". הוא גם הסביר מדוע בנות כאלו נתקלות באלימות קשה וממושכת. "בעולם הערבי האישה היא רכוש הבעל, ולכן היא לשרת אותו ולעשות כל מה שירצה. היא ממש משרתת. לכן כשהם נתקלים במנטליות שונה הם מפעילים אלימות. לכן גם אין כל סיכוי לקשרים שכאלו"...


ד"ר קידר גם ניתח נכונה את הסיבה שמביאה בנות יהודיות לקשרים עם בני מיעוטים. "לרוב מדובר בבנות שמחפשות חום ואהבה שלפעמים לא ניתנים להם. האובססיביות של הצד השני מתפרשת אצלן בטעות כחום ואהבה, אבל כשהן מבינות שאלו לא החום והאהבה שחיפשו ורוצות לצאת, כבר מאוחר מידי. לכן צריכים להפעיל אתכם – יד לאחים".

 

 

יד לאחים ערך ערב מיוחד לנזקקים החשופים לפעילות מיסיונרית באשדוד וחילק להם שמיכות

כנגד כל הסיכויים: יד לאחים הצליח בימים האחרונים לחדור אל הקרביים של פעילות מיסיונרית שהחלה להכות שורשים, בקרב ציבור עולי חבר העמים באשדוד, להיפגש עם העולים ולהציג בפניהם את האור היהודי אל מול הכזב המיסיונרי. גולת הכותרת ניתנה באירוע ליהודים המשתתפים באורח קבע בפעילות ההרסנית של הכנסייה המיסיונרית המכונה 'בית הלל' הפועלת ברחוב האורגים באשדוד.

 


במסיבה, שבה למרבה ההפתעה, נטלו חלק כ-50 עולים מחבר העמים, המהווים את בסיס השדרה של הקהילה המיסיונרית המקומית חילקו להם פעילי יד לאחים שמיכות פוך איכותיות שיעזרו להם להתמודד עם החורף הקשה.
ביד לאחים אומרים כי חלוקת השמיכות שמצטרפת לחלוקת מצרכים נוספים בחודשים האחרונים, נעשתה נוכח הניסיונות הנואלים של המיסיון לנצר יהודים באמצעות מלכודת דבש - בדמות חלוקת סלי מזון וצרכים אחרים.

 

 

האם בשנת הנישואים הראשונה ישנם חובות מסוימות על הגבר כלפי אשתו?

תשובה: בתורה (דברים כד, ה) נאמר: "כי ייקח איש אישה חדשה, לא יצא בצבא ולא יעבור עליו לכל דבר. נקי יהיה לביתו שנה אחת, ושימח את אשתו אשר לקח".
מצווה זו חלה גם על הנושא אלמנה או גרושה, שהיא חדשה לו, אך לא על מחזיר גרושתו, או על נישואי איסור.


 

 

 

משמעות המצווה היא שנשוי טרי (בשנה הראשונה) לא יֵצא למסעות, אלא יישאר עם אשתו וישמח אותה כל השנה. לפי חכמי ישראל בכוונה לשמח אותה טמונה הכוונה למלא את רצונה בכל מה שהוא יכול מצד עצמו כמו גם בכל דבר שהבעל יודע שיש בו כדי לשמח את אשתו.


במקור חל איסור לגייס חתן טרי ל'מלחמת רשות' (מלחמה שלא נכפתה עלינו ומטרתה בעיקר היא הרחבת תחום הארץ מעבר לגבולות ארץ ישראל, מטעמים פוליטיים-תדמיתיים או כלכליים, כפי שמתואר במסכת ברכות) או לשמירת העיר, אבל במציאות ימינו, ש"עזרת ישראל מיד צר" המלחמה היא בהגדרת "מלחמת מצווה" ואין איסור לגייס נשואים בשנתם הראשונה. עם זה, רצוי לפטור אותם משירות במשך השנה.


יש מתירים לחתן לצאת למסע לצורך פרנסתו (לפחות כשאין ביכולתו להתפרנס בעירו), וכל שכן אם אוּמנותו בכך, כגון שהוא ספן או טייס או מורה דרך וכדומה.

יציאה למסע כדי לשמוח עם חבריו – מותרת לימים מועטים, וללימוד תורה או לדבר מצווה מותרת אפילו לימים מרובים. ויש מתירים בכול, במקרה שהאישה מוחלת.

מעניין לציין כי חלק מפוסקי ההלכה דנו מה דינו של חתן שנאלץ לנסוע מרעייתו בתקופת השנה הראשונה - האם הוא צריך להשלים את חובותיו בשנה זו לאחר מכן...


(מתוך 'פינת ההלכה' מאת הרב יוסף שמחה גינזבורג, הרואה אור בעלון 'שיחת השבוע')

 


הרב שטיינמן והקשר החם ליד לאחים

בשבוע הבא, כ"ד בטבת יחול יום השלושים לפטירתו של מרן ראש הישיבה, ממנהיגי הדור הרב אהרן יהודה לייב שטיינמן זצוק"ל. ביד לאחים זוכרים את עמידתו של הרב לימינם ואת קבלת הנהלת הארגון במעונו במאור פנים, בכל פעם שדיון הרה גורל עמד על הפרק.


בתמונה שצולמה בי"ט במנחם-אב ה'תשע"ב נראים ראשי הארגון הרבנים ישראל ושמואל ליפשיץ במעונו של הרב, כשהוא מכובד בכתיבת אחת האותיות הראשונות בספר התורה לעילוי נשמת אביהם - הגאון החסיד הרב שלום בער ליפשיץ זצ"ל, יו"ר ומייסד יד לאחים. משמאלם נראה מנכ"ל הארגון הרב יוסף גנץ.

 

הדפסשלח לחבר

עוד חדשות בקצרה...

דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד
יד לאחים – לא מוותרים על אף יהודי - טל: 03-6154100