הפעל עצור
  • 1
  • 2
  • 3

ניוזלטר ג' טבת תשע"ח


  מחושך לאור - איך חגגו הניצולים? | התקשורת בעקבות ההטבלה | מסכנת חיים - לחתונה | ניצול השואה ניצח את היטלר | קשר איתן מתרחב


מחושך לאור: מסיבות חנוכה של יד לאחים לניצולי מיסיון ולניצולות מכפרים ערביים

כמאה וחמישים ניצולי כתות המיסיון בישראל וניצולות מכפרים ערביים השתתפו בשתי מסיבות חנוכה שערך להם יד לאחים.


הניצולות שיד לאחים חילץ בשנה האחרונה מכפרים ערביים, השתתפו ביום שלישי, נר ראשון של חנוכה, בטקס הדלקת נרות ומסיבת חנוכה שנערכה בבני ברק שגולת הכותרת שלו הייתה הדלקת הנרות ע"י הרב שמואל אליהו שליט"א, רבה הראשי של צפת, המסייע רבות לפעילות הקודש של יד לאחים. מאוחר יותר נשא הרב דברים ועודד את רוח הניצולות במילות חיזוק מענייני היום, בהדגישו שעיקר הנס והסיבה לחגוג את חג החנוכה היא אישה גיבורה שעשתה את המעשה הנכון. בסיום דבריו בירך הרב את הניצולות שתזכינה לבנות בית נאמן בישראל ולרוות נחת מכל ילדיהן. המשתתפות ענו אמן בכוונה.


 

 

האירוע הסתיים בטקס הפרשת חלה. במצוות הפרשת החלה, שבה טמונות זכויות וסגולות רבות, כובדה ניצולה שהוברחה זה עתה ארצה ממדינה בחו"ל לאחר שסבלה קשות מבעלה המוסלמי. היא נמצאת עדין במאבק משפטי מסובך על משמורת שתי בנותיה הקטנות ומצפה לישועה בקרוב. המשתתפות התפללו להצלחתה במשפט.


יומיים לאחר מכן, בנר שלישי של חנוכה השתתפו 50 עולים מחבר העמים במסיבה מיוחדת שנערכה עבורם באשדוד.


משתתפי המסיבה הם יהודים שחברים בכנסיה המיסיונרית 'בית הלל' הפועלת בעיר, ואשר מחלקת להם מצרכי מזון כדי להיות עמם בקשר ולהביאם לנצרות.


המשתתפים נהנו משירים יהודיים בשפה הרוסית שניגנה עבורם להקת כליזמרים המורכבת מעולי חבר העמים ורבים מהם הבטיחו כי יפסיקו לעמוד בקשר עם המיסיונרים. חלקם אף סיפר כי זו להם הפעם הראשונה שבה הם נחשפים ליהדות וביקשו לעמוד בקשר עם אנשי המחלקה להצלה ממיסיון של הארגון, כדי להעמיק יותר ביהדותם – באמצעות השתתפות בשיעורי תורה ובלימוד בחברותא. לסיום, לצד חנוכיות מהודרות, נרות וסופגניות שחולקו להם, העניק יד לאחים לכל משתתף גם שמיכת פוך איכותית, מתנת תורם הרוצה בעילום שמו.


ביד לאחים ציינו כי משתתפי שני האירועים יצאו מחוזקים ובטוחים בדרכם החדשה כחלק מעם ישראל ובכל הימים שאחרי מסיבות החנוכה הציפו המשתתפים את הארגון בהודעות ובהן רשמיהם המרגשים.


 

 

כלי התקשורת בישראל סיקרו בהרחבה את הטבלת הקטינים בחוף ימה של אשקלון


המקרה המצער של הטבלת ארבעת הקטינים בחוף ימה של אשקלון בידי מיסיונרים מכת 'היהודים המשיחיים' בחודש האחרון שאותה הזכרנו כאן, בניוזלטר מס' 7, סוקרה מאז בהרחבה בכלי התקשורת בישראל שהתרעמו על כך שקטינים מוטבלים בידי מיסיונרים – בניגוד לחוק העונשין.

 בקטע האודיו הזה, למשל, ניתן לשמוע את הכתבה ששודרה בתוכנית 'הבוקר הזה' של אריה גולן ברשת ב' ('כאן' בהרצה). ביד לאחים מקווים שהתעניינות התקשורת בנושא, תגרום למשטרה לטפל בתופעה ביד קשה, ובניגוד למקרים אחרים - התיק הזה לא ייסגר מ'חוסר עניין לציבור'.


 

 

מסכנת חיים מוחשית לחתונה יהודית נרגשת

 

באי החתונה שנערכה באחד הימים האחרונים באולם אירועים בנתניה לא יכולים היו לדעת את הסיפור המטלטל שקדם לחתונה על כל תהפוכותיו. הריקודים השמחים וקולות השירה שבקעו מהאולם לא הצליחו להסגיר את מה שהתחולל בלב בעלי השמחה שלא הייתה אלא סגירת מעגל מרגשת.

   

רק קומץ אנשים, ובראשם הנשמות הטובות של ארגון הפעילים יד לאחים, היה שותף מלא לדרמה שהתחוללה. עד לפני כשנה הייתה ג', הכלה, נתונה בתסבוכת קשה שאיש לא האמין כי תוכל להיחלץ ממנו בקלות. ההתדרדרות באה בהיסח הדעת. דבר לא הזהיר אותה מפני הקשר המסוכן עם צעיר ערבי משכיל ואינטליגנטי. עם זאת החליטה להסתיר את הקשר מפני הוריה.

 

ביום מן הימים הצטרפה לחוג תורני שנפתח באזור מגוריה ושם פקחה את העיניים והבינה עד כמה מדובר בתהליך מסוכן ופסול. מי שטרף את הקלפים היה הערבי שלא השלים עם ניתוק הקשר ומיהר להתקשר לבית הוריה ולהתלונן בפניהם על היעלמותה. ההורים הגיבו בהלם מוחלט. מכאן ואילך הייתה ג' נתונה למסכת של התעללויות קשות עד כדי איום על חייה. גם המשטרה עורבה בסוד העניין אך נראה היה כי מדובר במחול שדים שאין לו קץ.

 

המפנה התחולל כשג' אזרה עוז בנפשה ויצרה קשר עם יד לאחים. נפשה נקשרה בנפש העובדת הסוציאלית שהחלה להיפגש עמה בקביעות וליוותה אותה עקב לצד אגודל עד שניתקה כל קשר עם הערבי האלים. גם המחלקה המשפטית של יד לאחים תרמה את חלקה והביאה לצו הרחקה שהוצא כנגדו שהוביל למעצר.

בשבוע שעבר, לאחר מסכת של קשר רווי עוצמה ותוכן עם יד לאחים, נישאה ג' כדת משה וישראל לחתן כלבבה ופתחה חיים חדשים.

 

ביד לאחים אמרו השבוע כי סיפורה המרגש של ג' הוא הוכחה ניצחת לכך שאין לוותר על שום יהודי וכי אסור להתייאש גם כשהשמים מתקדרים בעבים. "בסופו של דבר ראינו כאן במוחשיות מפעימה את דברי חז"ל (במסכת יומא): הבא ליטהר מסייעין אותו", אמרו ביד לאחים.

  

  

מרגש: ניצול השואה נתן גרוסמן ניצח את היטלר והדליק נרות חנוכה מול ביתו במינכן

חג החנוכה מביא עמו תמיד סיפורים מרגשים. החל מהדלקת נרות פומבית במדריד, בכיכר שבה היה האינקוויזיציה שורפת יהודים על המוקד בשל יהדותם, עבור בהדלקת הנרות בבית הלבן וכלה בהדלקת הנרות בעיר ברילוצ'ה בארגנטינה – הנקודה הדרומית ביותר על פני כדור הארץ.

 


 

אבל נראה שקטע הוידאו שצירפנו לכם כאן הוא המרגש מכולם: נתן גרוסמן, בן ה-89, ניצול גיטו לודז' הדליק את החנוכיה בבית חב"ד בעיר מינכן שברום גרמניה – בדיוק מול המבנה שבקומה השנייה שלו התגוור הצורר היטלר ימ"ש במשך כמה שנים, החל משנת 1933. ניצחון העם היהודי על הקמים להשמידו, גרסת 2017.


 

 

פרויקט 'קשר איתן' יוצא בקריאה לגיוס משפחות תומכות חדשות. תצטרפו?

'קשר איתן' הוא אחד הפרויקטים החשובים של המחלקה להצלה מטמיעה ביד לאחים. הפרויקט הזה נועד לתת גב וכתף תומכת לאותן נשים ונערות שחולצו מכפרים ערביים, באמצעות קשר איתן ויציב עם משפחות יהודיות שילוו אותן ויעזרו להן להתאקלם בדרכן החדשה.

 


נוכח מספרן הגובר והולך של נשים שכאלו מידי שנה, פתחו ביד לאחים בחודש האחרון בגיוס משפחות חדשות. אלא שהפעם לא מדובר רק על הרחבתו של הפרויקט אלא גם על התרחבותו לכיוונים חדשים. תמר כרמי, רכזת הפרויקט מסבירה: "100 המשפחות החברות כיום ב'קשר איתן' התמקדו בעיקר באירוח בסופי שבוע ובחגים. התרחבות הפרויקט כעת נועדה לחפש משפחות המתגוררות בעיקר בערים מעורבות, דוגמת לוד, יפו ובאר-שבע. מטבע הדברים, ניצולות רבות המתגוררות בערים מעורבות כאלו מחפשות משפחות שילוו אותן מידי יום ויעזרו להן בקליטה קהילתית – בהשתלבות בקהילות בהן הן מתגוררות".


בהנהלת יד לאחים אומרים כי אין ספק שמדובר בהתפתחות מהפכנית של הפרויקט, מה שיביא לתוצאות מבורכות ולהשתלבותן של הניצולות ביתר שאת בסביבה תומכת, יעניק להן תחושת קהילה ושייכות לעם ישראל וגם ירחיב את המעגל החברתי שלהן.


רוצים להצטרף? חייגו לתמר ל-050-2200730.


הדפסשלח לחבר

עוד חדשות בקצרה...

דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד
יד לאחים – לא מוותרים על אף יהודי - טל: 03-6154100