הפעל עצור
  • 1
  • 2
  • 3

ההתבוללות בכפייה ? תלמיד יהודי בבי"ס בברזיל הוכרח להשתתף בתפילות נוצריות

ההתבוללות בכפייה ? תלמיד יהודי בבי"ס בברזיל הוכרח להשתתף בתפילות נוצריות

ילד יהודי בברזיל אולץ להשתתף בתפילה נוצרית * מפקח בית הספר הגדיר זאת כ"תפילה אוניברסלית" *  הפרשייה מסרבת לרדת מסדר היום *  יהדות העולם עוקבת

אתר החדשות YNET מדווח בשם התקשורת הברזילאית כי ילד יהודי בכיתה ט' בבית הספר הציבורי "קיפ קסילו", שבעיירה פאולו דה פרונטין בברזיל אולץ להתפלל תפילה נוצרית. הוא אולץ לומר מדי יום יחד עם חבריו לכיתה את התפילה הנוצרית המכונה "תפילת האדון" (שמתחילה במילים "אבינו שבשמים") בניגוד לרצונו. על פי הדיווח, לפני כחודש התקיימה בבית הספר התפילה היומית, והילד הונחה על ידי מורי בית הספר ליטול בה חלק
 
על פי הדיווח, לפני כחודש התקיימה בבית הספר התפילה היומית, והילד הונחה על ידי מורי בית הספר ליטול בה חלק, למרות שידעו כי הוא יהודי, אלא שבאותה פעם הוא נשבר וחש כי הוא אינו יכול עוד להמשיך ולהשתתף בה, למרות הנחיות מוריו בשל היותו יהודי ובשל העובדה כי תפלה זו נוגדת את אמונתו. "הוא עזב את הקבוצה ושב הביתה נסער", תיאר האב, והוסיף כי לאקט נלוותה ביקורת מצד המורים והתלמידים שנכחו במקום.
 
האב הוסיף כי "מפקח בית הספר התקשר אליו (אל הנער) וביקש כי יחזור אל ספסל הלימודים, תוך שהוא מציין בפניו כי 'תפילת האדון' היא, כפי שתיאר - 'תפילה אוניברסאלית', וזאת על אף שהילד שב וטען בפניו כי מדובר בתפילה נוצרית הנוגדת את אמונותיו ואורחות חייו".
 
במסורת הנוצרית נחשבת "תפילת האדון" כתפילה המתייחסת ישירות אל ישו.
לדברי האב, מאז המקרה מסרב הילד לשוב אל בית הספר. ביומון הברזילאי מציינים כי האב פרסם סטטוס בפייסבוק שבו גולל את גרסתו, וציין כי מוריו של הנער הערימו עליו קשיים ובעיות, וכי התפילה בבית הספר היא יומית ובהשתתפות כלל התלמידים. הוא אף הגיש תלונה על המקרה למשטרה המקומית.
 
מאז התקרית עבר התלמיד ללמוד בבית ספר ציבורי אחר במחוז הממוקם צפונית לריאו דה ז'נרו. אך הדיון הציבורי בסוגיה מסרב לגווע. על פי החוקה הברזילאית, חופש הפולחן של בני כל הדתות חייב להישמר, ובתי הספר הציבוריים במדינה מוגדרים חילוניים. משרד החינוך הברזילאי כבר הודיע כי הוא רואה בחומרה רבה כל צורה של מיסיונריות ודעות קדומות בבתי הספר הציבוריים. במקביל, נציב תלונות הציבור של המחוז פתח אף הוא בבדיקת המקרה.

יושב ראש הקונגרס היהודי בברזיל, יעקב סלים סולומון, שלח מכתב להנהלת משרד החינוך הברזילאי, ובו קבל על כך שסירובו של המתבגר, שלא להשתתף בתיפלה הנוצרית - נתפס כלא לגיטימי על ידי צוות בית הספר והתלמידים.
 
סולמון ציין במכתבו את החופש המלא שמעניקה, כאמור, החוקה הברזילאית לאזרחי המדינה, וקרא לשמירת החופש הדתי של התלמידים - תוך הבטחת השמירה על כבודם, ומניעת גינויים מצד הצוות החינוכי והתלמידים. סולמון דרש ממשרד החינוך לספק הבהרות משלו בסוגיה.

במקביל, גרסון ברג'ר, חבר הפרלמנט הברזילאי ויהודי במוצאו, שלח אף הוא מכתב לשר החינוך במדינה וווילסון ריסוליה, ובו דרש ממנו להבהיר בצורה פומבית וברורה כי לכל התלמידים מכל הדתות שמורה הזכות לסרב להתפלל, וכן לא להיות נתונים "למגבלה המנוגדת לחופש הדת ולחוקה הפדרלית", כדבריו. "איפה חופש האמונה?" קבל. הפרשייה מסרבת לרדת מסדר היום בברזיל.

הדפסשלח לחבר

עוד בחדשות התבוללות מהארץ ומהעולם

דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד
יד לאחים – לא מוותרים על אף יהודי - טל: 03-6154100